wtorek, 12 kwietnia 2011

Kompendium wiedzy astronomicznej

Czyli polecam książkę. Znowu. :)

Z okazji, kończącej się już, pięćdziesiątej rocznicy lotu Jurija Gagarina w przestrzeń kosmiczną postanowiłam polecić Wam pewną książkę. Jest to pozycja popularnonaukowa, więc przypuszczam, że ciekawych dotychczasowego stanu wiedzy o Wszechświecie nie powinna zanudzić. Dlaczego? Ponieważ autor posłużył się lekkim, barwnym stylem, terminów naukowych używa dokładnie tyle, ile trzeba i ani grama więcej oraz - co najistotniejsze - prowokuje do dalszego pogłębiania nowo nabytych informacji. :) Dla każdego, kto z zainteresowaniem ogląda "kosmiczne" filmy na Discovery czy innym NG lub co jakiś czas spogląda w niebo, usiłując odnaleźć Wielki Wóz, Plejady lub Oriona:


Christopher Potter, Tu jesteś! Najkrótszy przewodnik po Wszechświecie, przeł. Piotr J. Szwajcer, Warszawa 2011.

Po kilkuset latach burzliwego rozwoju nauki dotarliśmy do momentu, w którym wiemy, że naprawdę nie wiemy prawie nic. Ba! – nie wiemy nawet, co tworzy ponad trzy czwarte Wszechświata, w którym żyjemy. A jeśli się chwilę zastanowić, to okazuje się nawet, że choć wiemy (a przynajmniej myślimy, że wiemy), iż e = mc2, to nie bardzo wiemy, co to jest masa (m), ani co to jest energia (e) (dobrze, że przynajmniej znamy prędkość światła).
Tymczasem z takiej niewiedzy można stworzyć zajmującą i spójną opowieść, której zrozumienie nie wymaga ukończenia fizyki ani znajomości diagramów Feynmana, a co więcej, ta opowieść obejmuje także życie, czyli tych, którzy są w stanie ją przeczytać i zrozumieć.
Wszyscy, którzy dotąd czuli się zagubieni w świecie fermionów i bozonów, strun i superstrun, antymaterii i ciemnej materii, ekspansji i inflacji, ewolucji i złożoności, punktualizmu i genetyki populacyjnej, znajdą w Tu jesteś wiele odpowiedzi na pytania, które sobie zadawali, i wiele pytań, które dziś zadają sobie najlepsze umysły naszej planety. Pytań, które są owocem trzynastu miliardów lat ewolucji Wszechświata i czterech miliardów lat ewolucji życia…

Christopher Potter nie jest naukowcem. Studiował matematykę, później historię, a potem filozofię nauki. Przez wiele lat pisał o nauce i redagował książki popularnonaukowe i może właśnie dzięki takiemu wykształceniu i takim doświadczeniom udało mu się napisać naprawdę fascynujący Najkrótszy przewodnik po Wszechświecie.

Prawdziwa perełka literatury popularnonaukowej. W tej książce jest wszystko – teoria względności, teoria kwantów, teoria ewolucji, ciemna materia i antymateria, Wielki Wybuch i inflacja, ewolucja i złożoność. To bez wątpienia jedna z najlepszych książek popularnonaukowych, jakie czytałem. Stephen Fry miał absolutną rację: „Cudowna książka. Cały Wszechświat w pigułce…” — The Guardian
Erudycyjne, eleganckie, przemyślane. Od dawna nie było takiej książki. — The Sunday Times
Od lat skrycie marzyłam, by ktoś wziął mnie za rękę i poprowadził na wyprawę przez czas i przestrzeń. By wytłumaczył, o co w tym wszystkim chodzi, i jeszcze dodał do tego trochę poezji. Christopher Potter zrobił dokładnie to, na co czekałam… — Dava Sobel
Prawdziwe antidotum na egzystencjalną pustkę. Ta lektura rzeczywiście pozwala odnaleźć się we Wszechświecie. — Matt Ridley
To naprawdę świetna lektura dla każdego ciekawego świata czytelnika. — Booklist
Mało kto potrafił w ostatnich latach pisać o naukowym obrazie świata tak, by wszystko mógł zrozumieć laik. Potter wywiązał się z tego zadania celująco — Kirkus
Świetnie napisane, zrozumiałe, inspirujące i prowokujące – czegóż można chcieć więcej! — Publishers Weekly


A teraz proszę przejawić entuzjazm i zacząć szukać w księgarniach, bibliotekach, u przyjaciół... ;) Choćby pod pozorem "dokształcania najmłodszych". Nie pożałujecie; to tylko nieco ponad trzysta stron. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

>
Komentarze (<$BlogItemCommentCount$> )