wtorek, 4 października 2011

Galaktyczne Zoo

Zooniverse to nie tylko tłumaczenie starożytnych tekstów, lecz także - a nawet przede wszystkim - platforma zrzeszająca największe internetowe społecznościowe projekty naukowe. Siłą rzeczy skupione wokół szeroko pojmowanych nauk przyrodniczych. Jeśli macie chęć, możecie śledzić pogodę sprzed dziesiątków lat, celem identyfikacji zmian klimatu, poszukiwać nowych planet poza naszym Układem Słonecznym, polować na supernowe lub pomagać naukowcom klasyfikować galaktyki. :)
Czy muszę dodawać, że najbardziej interesuje mnie ostatni z projektów? ;)


Projekt Galaxy Zoo: Hubble wykorzystuje wspaniałe zdjęcia setek tysięcy galaktyk pochodzące z archiwum Kosmicznego Teleksopu Hubble'a w NASA. Aby zrozumieć, w jaki sposób powstały te galaktyki (oraz nasza własna), potrzebujemy Twojej pomocy w klasyfikacji ich według kształtów — ponieważ ludzki umysł lepiej sobie radzi z tym zadaniem niż nawet najbardziej zaawansowany komputer. Jeśli będziesz wystarczająco szybki, możesz nawet być pierwszą osobą na świecie, która zobaczy zdjęcia klasyfikowanych galaktyk

Do tej pory w projekcie Galaktyczne Zoo wzięło udział ponad 250,000 osób. Dzięki temu powstała ogromna baza danych, a odkryciami poczynionymi przez naszych użytkowników zajęły się teleskopy na Ziemi i w kosmosie. Zdjęcia w projekcie Galaxy Zoo: Hubble są bardziej szczegółowe i piękniejsze niż kiedykolwiek, i umożliwią nam bardziej dogłębne zbadanie Wszechświata niż było to możliwe do tej pory. Aby rozpocząć, kliknij link 'Jak wziąć udział' powyżej lub przeczytaj Historię dotychczasowych osiągnięć Galaktycznego Zoo.


W praktyce klasyfikacja jest dziecinnie prosta. Wystarczy uważnie obserwować punkt w centrum fotografii i odpowiadać na pytania:


Nie martwcie się, kiedy jakieś pytanie wydaje Wam się niejasne. W takich wypadkach warto zajrzeć do Tutorialu:


Projekty wchodzące w skład Zooniverse to coś w sam raz dla dużych dzieci. Nauka przez zabawę. ;)
Polecam szczerze i spontanicznie. Jak zwykle zresztą. :)

* * *

Kilka dni temu otrzymałam mejla od Fundacji Centaurus. Postanowiłam przytoczyć Wam jego początek:

"Kochani,

Niezmiennie jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że z nami jesteście, że dzięki Waszej pomocy nie ustajemy w ratowaniu najbardziej potrzebujących koni.


Zapraszamy do tradycyjnej już aukcji cegiełkowej na allegro poświęconej Spince i Maszy :

http://allegro.pl/show_item.php?item=1849828467


(...)

SPINKA


MASZA


Za każdą pomoc, tą poza allegro również - bardzo gorąco dziękujemy!"

Niestety, nie są to jedyne konie, które potrzebują dziś naszej - Waszej i mojej - pomocy. Nie bądźmy obojętni!
___
Dziś noszę Shalimar Parfum Initial od Guerlain.

3 komentarze:

 1. Wiedzmo z dobrym sercem:)
  chyba nic tak bolesnie nie przewierca ,jak cierpienie bezbronnych zwierząt:(((
  postaram się w miarę moich możliwości pomóc.
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie postaram się tu, bo staram się gdzie indziej. Ale za to systematycznie od lat. Po cichutku robię swoje. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jarku o sercu wrażliwym :)
  To prawda. Może dlatego, że człowiek przynajmniej potrafi powiedzieć, co go boli fizycznie i psychicznie? A zwierzę się nie skarży. :(
  Bardzo dziękuję. :)

  Sabbath - też dobrze. Grunt, że robisz coś, aby świat był choć trochę przyjemniejszym miejscem. :) Po cichu zajmuję się czym innym. Konie to blogowy szum. Skoro mam czytelników, zawsze można liczyć na JAKIŚ odzew. :) I on się liczy, choćby był mały.

  OdpowiedzUsuń

>
Komentarze (<$BlogItemCommentCount$> )