sobota, 1 października 2011

Ancient Lives

Makabra i pandemonium. Zamiast coraz lepiej czuję się coraz gorzej; nie cierpię grypy.
Nie cierpię przeziębień. Nie cierpię czuć się, jak sflaczały wór.;D A teraz do rzeczy.
Dla tych, którzy nie narzekają na spadek formy a do tego w dzieciństwie skrycie marzyli o karierze archeologa, mam ciekawą informację.

Tu cytat ze strony TVN Meteo:

(...) W ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki.

Użytkownicy platformy Zooniverse i "Życie starożytnych" (ang. "Ancient Lives") pomogą naukowcom odszyfrować informacje, z którymi nie radzą sobie nie tylko ma zespoły badawcze, ale także komputery.

Co kryje miasto ryby?

Zbiór udostępniony przez papirologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego zawiera dokumenty sporządzone przez mieszkańców antycznego Miasta Ostronosej Ryby (po grecku: Oxyrhynchos), znajdującego się w Środkowym Egipcie, około 160 kilometrów na południe od Kairu. Odkryte na początku XX wieku papirusy, ukazują życie ludzi z okresu rzymskiego. Znajdują się na nich nie tylko codzienne bazgroły, takie jak przepisy kulinarne, ale także unikatowe fragmenty pieśni czy korespondencja.

Jak działa projekt

Zadaniem internatów będzie pomoc w transkrypcji papirusów, które dla ludzi pozostawały niedostępne przez wieki. Dla blisko półmilionowej rzeszy użytkowników projektów Zooniverse udzielenie takiego wsparcia naukowcom będzie również okazją do samodzielnego odkrywania życia starożytnych, w tym jego wielu nawet bardzo prywatnych szczegółów.

- To co robimy jest przeniknięte duchem współpracy, dzielenia się wiedzą i naszymi zbiorami - wyjaśnia dr Dirk Obbink, filolog klasyczny i papirolog z Oksfordu. - Chcemy przygotować transkrypcję tak wielu dokumentów, jak jest to tylko możliwe, a później dokonać rekonstrukcji oryginalnych tekstów. Jedna czy nawet kilkanaście par oczu to w tym wypadku za mało, także dlatego, że nawet doświadczonym naukowcom może coś umknąć. Dzięki Zooniverse każdy może nam pomóc, jednocześnie wiele na tym korzystając - dodaje.

I Ty możesz być archeologiem

"Życie starożytnych" jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych, pod adresem www.ancientlives.org.

Projekt to efekt współpracy papirologów z Oksfordu, brytyjskiego Towarzystwa Badania Egiptu oraz konsorcjum czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych, które powołały do życia platformę Zooniverse.

Projekt startuje w polskiej i greckiej wersji językowej dzięki pomocy koordynatorów Zooniverse w naszym kraju i partnerów konsorcjum, dr hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Jana Pomiernego, wydawcy portalu Astronomia.pl.

W Polsce wsparcia przy "Życiu starożytnych" udzieli również naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Włodzimierz Godlewski z Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii oraz prof. dr hab. Tomasz Derda z Zakładu Papirologii.

Projekt działa od końca lipca, ale na przetłumaczenie czeka jeszcze kilka tekstów. ;)


Dostępna jest także, jako jedna z nielicznych, polska wersja językowa. Portal Astronomia.pl odwalił naprawdę dobrą robotę!


Zaś w razie przypuszczeń, pewności bądź wątpliwości można skonsultować się z innymi tłumaczami-amatorami:Hmm... Wychodzi na to, że Indiana Jones odwalał najłatwiejszą część roboty. ;)
Cwaniak. :)
___
Dziś nie pachnę. Dziś choruję. ;)

2 komentarze:

 1. Dziękuję za wiadomość. Fantastyczny projekt!
  I zdrowia życzę

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo proszę. I mnie przypadł do gustu. :)
  Życzę miłej i owocnej pracy!

  Dziękuję; powoli wychodzę na prostą. :)

  OdpowiedzUsuń

>
Komentarze (<$BlogItemCommentCount$> )