wtorek, 22 października 2013

Sfotografować zapach, sprzedać perfumy, promować Sztukę

Pamiętacie mój wpis dotyczący fotografii autorstwa Marii Robledo? :) Dziś znalazłam kolejną gratkę w zbliżonym stylu, tym razem bardziej artystyczną oraz umowną [info szczególnie dla Parabelki ;) (szczegóły w komentarzach pod przysznurowaną notką)], osadzoną raczej w tradycji malarstwa flamandzkiego.

Lilly Marthe Ebener jest paryską projektantką, stylistką oraz redaktorką modową, która w swojej pracy często odwołuje się do tradycyjnej koncepcji martwych natur; jak na przykład tu:


Jednak, kiedy trzeba, potrafi stworzyć także bardzo klasyczne, jakby żywcem wyjęte z siedemnastowiecznego obrazu, festony. Choćby na zamówienie marki Guerlain, dla której w roku 2012 wykonała roślinne odzwierciedlenia czterech grup olfaktorycznych:

Chypre

Citrus

Oriental

Floral

Lub w pełen przepychu ale też pomysłowy (a nawet lekko ironiczny) sposób połączyć piękno zbytkownej biżuterii z sugestią idealnego dlań dopełnienia - zapachu:

Bo zapach można sprzedać z pomocą wzroku pięknie - z pomysłem, stylowo, bez erotycznych konotacji. Inaczej, niż zwykle. Lilly Marthe Ebener zna się na swoim fachu.

Choć część ilustracji rozmija się z moim prywatnym gustem (szczególnie te jubilerskie), nie mogę nie docenić ich inności, czegoś niecodziennego w świecie fotografii reklamowej perfum. Przyciągają spojrzenie, każą wracać do siebie myślami a nawet - zachęcają do wysiłku umysłowego [bo jakież to flakony dopasowano do biżutów? Które rośliny składają się na guerlainowskie festony? I dlaczego tak a nie inaczej?]. To lubię!
Bardzo, bardzo lubię. ;)


P.S.
Poza serią guerlainowską wszystkie ilustracje pochodzą z internetowej strony artystki. Sesję kwiatową natomiast zaczerpnęłam z Trendlandu.

2 komentarze:

 1. Nieznane mi zdjęcia, a bardzo piękne, dzięki za ich przybliżenie!
  http://annamariatuckett.wordpress.com/2013/10/22/daisy-time/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie. :) Też wcześniej nigdy o nich nie słyszałam.

   Usuń

>
Komentarze (<$BlogItemCommentCount$> )